دانلود|اقتصاد از نظر قرآن|

اقتصاد از نظر قرآن,اقتصاد و قرآن,رابطه قرآن و اقتصاد,عدالت در فعالیت‌های اقتصادی,اقتصاد در پرتو تزكیه,نگرش قرآن به ثروت,موانع تولید و رشد در قرآناقتصاد از نظر قرآن|40191538|adg40191533|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان اقتصاد از نظر قرآن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

نظری به اقتصاد اسلامی:

كسانی كه فكر می‌كنند مسئل زندگی از یكدیگر جداست و هر چیزی یك مرز و قلمروی خاصی دارد و هر گوشه‌ای و قسمتی از زندگی بشر به یك شی ءِ بخصوص تعلق دارد تعجب و یا احیاناً انكار می‌كنند كه كسی مسأله‌ای به نام مسائل اقتصادی در قرآن طرح كند زیرا به عقیده اینها هر یك از اسلام و اقتصاد یك مسأله جداگانه است، اسلام به عنوان یك دین برای خودش و اقتصاد به عنوان یك علم برای خودش اسلام قلمرویی دارد و اقتصاد قلمروی دیگر . اما نكته این است كه مسائل زندگی را نباید مجرد فرض كرد. صلاح و فساد در هر یك از شؤن زندگی در سایر شئون مؤثر است . نظام ارزشی اسلام، خوشبختی دنیا و‌آخرت انسان را به طور همزمان مورد توجه قرار داده و دنیا را مزرعه آخرت معرفی نموده است . بر این مبنا به هر رفتار اقتصادی مفید كه در حوزة ارزش‌های اسلامی مجاز باشد، انجام آن مطلوب و شایسته است .

مدلها و الگوهای اقتصادی از آن جا كه به شدت تابع شرایط زمانی و مكانی می باشد، قابل تجویز و ارائه به طور كلی از سوی مكتب اسلام نبوده است . اما قوانین ثابت و همیشگی حاكم بر آنها ، در منابع اسلامی بیان شده‌اند . این مقاله تحقیقی در جهت شناخت آموزه‌های اقتصادی قرآن می‌باشد.

نظر قرآن راجع به ثروت : ما آنگاه كه می‌خواهیم نظری به ایده‌های اقتصادی قرآن بیفكنیم اول باید ببینیم نظر قرآن دربارة ثروت و مال چیست؟ ممكن است كسی بپندارد كه قرآن اساساً ثروت را مطرود و به عنوان یك امر پلید و دورانداختنی می‌شناسد اما چیزی كه پلید و مطرود باشد دیگر مقررتی نمی‌تواند داشته باشد. كه آن چیز را بدست نیاورید، دست به آن نزنید، استفاده نكنید. همچنانكه دربارة‌مشروب چنین مقرراتی آمده است : لَعَنَ الله بایغها و مًشْتَریها و آكِلَ ثَمَنها و ساقیها و شاربها .

جواب این است كه قرآن مال و ثروت را تحقیر نكرده، قرآن با هدف قرار دادن ثروت، با این كه انسان فدای ثروت شود محال است به عبارت دیگر اینكه انسان پول را به خاطر خود پول و برای ذخیره كردن بخواهد مخالف است: « الَّذینَ یَكنزْونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّه وَ كایُنفْقِوُنَها فی سَبیل ا… فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابِ الیم … توبه /34» آیاتی وجود دارند كه نقش پول را در فاسد كردن شخصیت انسانی بیان می‌كنند و به همین دلیل نیز ثروت پرستی مطرود كرده است.


مطالب دیگر:
📚پاورپوینت گزارش کارآموزی امور مالی مرتبط با دواير امور مالي و ذيحسابي در اداره منابع طبیعی📚گزارش کارآموزی سيستم تعليق و فرمان خودرو📚گزارش کاراموزی مدرسه غیرانتفاعی📚گزارش کارآموزی ساختمان های بتنی📚دانلود گزارش کارآموزی شرکت تکنو زیست📚گزارش کارآموزی طراحی صفحات وب📚گزارش کارآموزی کامپیوتر ASP📚دانلود گزارش کارآموزی آموزشگاه کامپیوتر📚کارآموزی در شرکت سایپا📚دانلود گزارش کار آموزی رشته عمران📚گزارش کارآموزی ماشین سازی اراک📚گزارش کارآموزی شرکت رهیافت📚کاراموزی جمع آوري و بازيافت مواد زائد📚گزارش کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی📚دانلود گزارش کارآموزی انتقال گرما📚کارآموزی در شرکت بازرگانی📚گزارش کارآموزی درمورد حقوق و دستمزد📚گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی📚پکیج گزارش کارآموزی مجموعه‌ گزارشات‌ جلسات‌ دادگاه های حقوقی و جزائی📚گزارش کارآموزی در شرکت ایران خودرو📚دانلود گزارش کارآموزی درموسسه فنی📚كارآموزي رشته تاسيسات الكتريكي بيمارستان📚دانلود گزارش کارآموزی مرکز خدمات جهاد کشاورزی📚گزارش کارآموزی لحیم کاری📚گزارش کارآموزی اداره کل منابع طبیعی